Przejdź do głównej zawartości

Złoża filtrujące


W filtracji najczęściej stosowane są kolumny wolnostojące. Są to urządzenia, montowane przy wejściu instalacji kanalizacyjnej do domu, oczyszczające kompleksowo wodę we wszystkich pomieszczeniach. Kolumny wolnostojące mają specjalną głowicę sterującą oraz zbiornik z chlorkiem sodu. Głowica sterująca, którą ustawia się czasowo lub objętościowo, o danych porach regeneruje złoże solanką. Uzdatnianie wody filtrami, które posiadają właściwości zmiękczające, odżelaziające i odmanganiające potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania konkretnego złoża.
Po szczegółowe informacje odsyłam na adres http://www.klarsan.pl.
  • Żywica kationitowa to jonit o odczynie kwasowym, regenerowany chlorkiem sodu, którego żywotność wynosi 15 lat. Atrybutem tego złoża jest jego atrakcyjna cena. Zmiękcza wodę zarówno w przemyśle, jak i w warunkach domowych.
  • Crystal-Right oprócz tego, że usuwa twardość, wychwytuje także związki żelaza, manganu. Regeneruje się chlorkiem sodu. Wyróżniamy dwa rodzaje Cystala - Cr 100 usuwające amoniak i Cr 200 o wyższej efektywności. Żywotność tego złoża to 10lat.
  • Polifosforan stosuje się zazwyczaj w filtrach mechanicznych. Działa on w ten sposób, że łączy się ze związkami wapnia i magnezu przez co efektywnie zmiękcza wodę, lecz zmienia jest własności chemiczne.
  • Klarsanit to mieszanka piasku kwarcowego i złoża dolomitowego. Zawiera własności utleniające żelazo. Regeneruje się go napowietrzoną wodą.
  • W przypadku defemana, musimy zaopatrzyć się w zbiornik hydroforowy. W nim odbywa się początkowy proces utleniania żelaza. Oprócz żelaza eliminuje mangan. Żywotność to 5 lat.
  • Greensand usuwa kompleksowo mangan, żelazo i siarkowodór. Złoże regeneruje się KMnO4 bez konieczności napowietrzania. Zasada działania polega na tym, iże Związki, które się trudno rozpuszczają zostają w złożu.
  • Węgiel aktywny usuwa chlor, związki rakotwórcze, metale ciężkie i inne szkodliwe substancje. Poprawia stan organoleptyczny wody. Okresowo należy przepłukać wstecznie. Właściwości zachowuje do 3 lat.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakręć kran Polaku!

Według statystyk co piąty Polak zapomina o zakręcaniu wody podczas mycia zębów. Jest to bardzo złe przyzwyczajenie. Woda, która leci z kranu podczas mycia zębów (stosując dane uśredniające), skumulowana do całości może dać nawet około 150 000 litrów na cały rok.

Nowe spojrzenie na uzdatnianie wody

Coraz rzadziej spotykamy osoby uważające, że uzdatnianie wody nie jest potrzebne, a propagowanie produktów ułatwiających wykonanie tego procesu leży wyłącznie w interesie producentów tego rodzaju rozwiązań. Większa świadomość tego, jak ważna jest odwrócona osmoza, zmiękczanie wody oraz regularna analiza jej stanu to w dużej mierze zasługa lepszego dostępu do wiedzy na ten temat.