Przejdź do głównej zawartości

Różne filtry do wody

Tematyka filtracji wody jest dość złożona. Zasadniczo opis procesu filtracyjnego powinno się rozpocząć od nakreślenia aspektów chemicznych i towarzyszącym im przemian. Mimo wszystko chcę to pominąć. Mam przyjemność wytłumaczyć dość prostym językiem jak funkcjonują filtry do wody. W Polsce dostępne są różne urządzenia filtrujące.

Pełna oferta tych urządzeń dostępna jest na stronie producenta http://www.klarsan.pl.

Większość z nich schemat swojego działania opiera o specjalne wkłady lub złoża, których zadaniem jest oczyszczenie wody z danych związków.

Filtry mechaniczne posiadają wkłady z dużym mikronażem, wyłapujące z wody piasek, osad oraz żwir. Stosowane są często z wkładem polipropylenowym, ale oprócz tego są także inne dedykowane wkłady. Następnym rodzajem wkładów są węglowe, odpowiedzialne za eliminacje chloru oraz metali ciężkich. Są również mineralizatory, które zwiększają stężenie minerałów w systemie RO oraz wkłady do gorącej wody.

Oprócz różnych rodzajów wkładów, mamy również dane złoża. Zaaplikować możemy złoże zmiękczające wodę, eliminując z niej żelazo i mangan. Innym rodzajem złoża jest złoże odżelaziające lub odmanganiające wodę. Instalować możemy również filtr ze złożem węglowym, który wychwytuje chlor.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakręć kran Polaku!

Według statystyk co piąty Polak zapomina o zakręcaniu wody podczas mycia zębów. Jest to bardzo złe przyzwyczajenie. Woda, która leci z kranu podczas mycia zębów (stosując dane uśredniające), skumulowana do całości może dać nawet około 150 000 litrów na cały rok.

Nowe spojrzenie na uzdatnianie wody

Coraz rzadziej spotykamy osoby uważające, że uzdatnianie wody nie jest potrzebne, a propagowanie produktów ułatwiających wykonanie tego procesu leży wyłącznie w interesie producentów tego rodzaju rozwiązań. Większa świadomość tego, jak ważna jest odwrócona osmoza, zmiękczanie wody oraz regularna analiza jej stanu to w dużej mierze zasługa lepszego dostępu do wiedzy na ten temat.